2011 Teknoloji Yıllığı

11 Oca


2011 teknoloji yıllığı2011’de bilim ve teknoloji alanında yeni iPhone’un çıkmasından bile büyük yenilikler olduğunu biliyor muydun?

2011’de yaşanan gelişmelerden insanlığın geleceğini değiştirecek kadar önemli olanlarını seçtik ve sizin için bir liste hazırladık.

Kepler-22b keşfedildi: Bizim dışımızda bir yaşam formu varsa, belki de bu gezegendedir! 5 Aralık’ta keşfedilen Kepler-22b, gaz, su ve kayadan oluşuyor, Dünya’dan 2,4 kat büyük ve 600 ışık yılı uzakta, bir yılı 290 gün, sıcaklığı 22 derece. Yaşam barındırma olasılığı bu kadar yüksek bir gezegen keşfedilmişken, yeşil dostlarımızla tanışmaya hazır mıyız?

Işık hızı aşıldı: Ama sadece moleküler seviyede. Tabii tahmin edilebileceği gibi işin arkasında Cern var! Opera adı verilen deneyde atomik parçacıklar, saniyede 299.798.54 metre yol aldı. Bu hız, ışık hızından 6000 metre daha fazla.Işık hızının asla aşılamayacağı varsayımına dayandırılan fizik kuramları yeniden yapılandırılmak durumunda kalabilir!

2011 teknoloji yıllığıAtlantis son kez uçtu: Amerika, 30 yıllık uzay mekiği programını bitirdi. Peki bu ne demek? Uzaya kendi imkanları ile astronot göndermeyecek demek. Karar tamamen ekonomik. Amerika, kişi başına 50 milyon dolar ödeyerek Rus uzay programı ile uzaya astronot göndermeye devam edecek ve bu arada 2030’a kadar güneş sistemi dışına ilk insanlı uçuğu gerçekleştirecek yeni nesil uzay mekiklerini tasarlayacak.

Kuş sandık dinozor çıktı: Dünyanın en eski kuş türü olduğu düşünülen Archaeopteryx’in sıradan bir çeşit dinozor olduğu ortaya çıktı. Keşfin arkasında Çinli arkeologlar var. Yapay beyin hücreleri üretildi: Kök hücrelerden beyin hücreleri üretildi ve ilk nakil maymunlar üzerinde gerçekleşti. Siz yapay zeka fikirleri ve Terminatör senaryolarına kapılmadan önce, amacın Parkinson hastalığına çare bulmak olduğunu hatırlatalım.

Yapay beyin üretildi: Terminatör senaryolarını tamamen silmek için biraz geç kaldık. Pittsburgh Üniversitesi bilim adamları, fare beyninden aldıkları dokularla 60 nöronluk bir mini beyin üretti. Silikon bir kap içindeki hücreler, verilen elektrik dalgasını 12 saniye boyunca taşıyor. Tüm beyinsel aktivitemizin aslında elektrik dalgaları olduğunu düşünürsek, yapay beynin 12 saniyelik bir hafızası var!

2011 teknoloji yıllığıMars’a yolculuk için ilk psikolojik deney başladı: İkisi Avrupalı, biri Çinli üç astronot ve üç Rus kozmonot, 520 gün boyunca kapalı kalacakları uzak istasyonu simülasyonuna başladı. Amaç, insan psikolojisinin Mars yolculuğunu kaldırıp kaldıramayacağını test etmek. Deneyin gerçekçi olması için sadece sesli iletişim kuruluyor ve kabinden gönderilen mesajlar 20 dakika sonra cevaplanıyor, tıpkı gerçek Mars yolculuğunda olacağı gibi.

Işınlanma için ilk adım atıldı: Japon bilim adamları, ışık dalgalarını Avustralya’ya ışınladı. Aslında ışınlamadı, aynı ışık dalgalarının aynı anda iki farklı yerde olmasını sağladı. Kuantum teleportasyonu denen deneyin bilimsel açıklaması da henüz yapılamadı. Yani “Bir Kuşadası’na ışınlanıvereyim” demek için daha çok yolumuz var.

Kaynak:istegenc

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: