Can Sıkıntısını Faydalı Zamana Çevirmek İçin…

11 Oca

Can Sıkıntısını Faydalı Zamana Çevirmek İçin...Okuldan, işten ya da başka bir şeylerden sıkıldın mı? Bu sıkıntıyı bahane edip faydalı bir şeyler yapmaya ne dersin?

* Öncelikle yapacak bir şey bulamadığını varsayalım. Bizim canımız sıkıldığında açtığımız birkaç garantili site var: Amaçsızca insanların fotoğraflarına bakmak için Flickr, alakasız grafiklerin birinden ötekine zıplayarak saatler harcamak için FFFFOUND!, her gün inanılmaz bir video ile günümüzü kurtaran Today’s Big Thing, dizayn ve grafik kutsal mekanı Smashing Magazine, her gün yüzlerce farklı link ile günümüzü bitiren digg ve Fark

* Klasörlere ayrılması gereken fotoğrafları, id tag’lerinin düzeltilmesi için sırada bekleyen mp3’leri, içinde kapak fotoğrafı olmayan albümleri, izlendiği halde hala silinmeyen dizilerin hakkından bugün gelmeyeceksen ne zaman geleceksin?

* Yapmak zorunda olduğun ve yoğun konsantrasyon gerektirmeyen bir iş varsa (mesela elle yazdığın ödevini bilgisayarda yazıyorsan) bir şeyler dinleyebilirsin. Müzik tabii ki iyi bir seçenek ama aynı anda iki epik başarıya imza atmak için e-kitap dinlemeye ne dersin? Milli Kütüphane’de Steinbeck’ten Dostoyevski’ye sayısız  seçeneğin var.

* Yorgunluktan kaynaklanan enerji sorunları da can sıkıntısına sebep olabilir. Power nap diye bir şey duymuş muydun? 15 dakikalık bir uyku seansının, dikkati toparlama konusunda bütün gece uyumak kadar faydalı olduğu, Cornell Üniversitesi’nde kanıtlandı.

Can Sıkıntısını Faydalı Zamana Çevirmek İçin...* Bir liraya neler yapabileceğinin listesini hazırlayabilirsin. Araştırmalar, gündelik sorulara gündelik olmayan cevaplar vermeye çalışmanın, beynin yaratıcılık ve hafıza ilgili kısmına sıkı bir kültür fizik yaptırma anlamına geldiğini gösteriyor.

* Yıllar önce izlediğin bir filmi tekrar izle ve önceden hangi koşullarda izlediğini (tarihi, yeri, yanında olan insanları), sonra da ilk izlediğinde neler hissettiğini hatırlamaya çalış. Philadelphia’daki Saint Joseph Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, bu alıştırmanın neokorteksi uyardığını söylüyor.

* Günlük tut ya da daha iyisi bir blog aç. Sıkıntının gölgesine saklanmış sebepleri çözmen için bir yöntem olarak düşünebilirsin. Budist felsefeye göre kişinin kendi düşüncelerini yazması, normalde kendine itiraf etmediği sıkıntılarını kendisiyle paylaşmasını tetiklermiş.

* Yürüyüşe çık. Evden alışveriş merkezine kadar yürü ama bunu farklı bir yoldan giderek yap. Bu bir hafıza egzersizi. Alışveriş merkezinde karşılaştığınız insanların görünüşlerine, mimiklerine göre o an ne düşündüklerini tahmin etmeye çalış. Edinburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bunun empati kurmak, yakınlarınızı daha iyi tanımak için önemli bir egzersiz olduğunu söylüyor.

Can Sıkıntısını Faydalı Zamana Çevirmek İçin...* Gönüllü ol. Bakım evlerinde yaşlılara yardımcı olabilir, kütüphanelerde görme özürlüler için kitap okuyabilirsin. Ya da evden çıkmadan Wikipedia için sayfa editleyebilir, Gönüllü Çevirmenler‘e katılıp yabancı dildeki sayfaların Türkçe bölümlerine katkıda bulunabilirsin.

* Hobiler de her zaman geçerli bir zaman geçirgeçtir. Bir türlü elini atamadığın emektar gitar, evde öğrenilecek Latince, Japonca gibi enteresan yeni bir dil, mutfakta yapılmayı bekleyen denemeler, hep böyle zamanlar için varlar.

Kaynak:istegenc

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: