‘Ctrl-Alt-Delete’ adam

11 Oca

‘Ctrl-Alt-Delete’ adam

'Ctrl-Alt-Delete' adamKullandığınız bir program kilitlendiğinde ve bilgisayarınızı tekrar başlatmanız gerektiğinde veya kapatamadığınız bir programdan kurtulduğunuzda teşekkür etmeniz gereken tek bir adam var: David J. Bradley. “Control-Alt-Delete”in mucidi David Bradley, 2005 yılında emekli oldu.

1980 ya da 81’de IBM’de çalışırken beş dakikasını vererek yazdığı bu komut için “Öyle aman aman hatırlanacak bir şey değildi” diyecek kadar alçakgönüllü Bradley. Yine de “Başka bir sürü komut yazdım, ilk PC’yi yaratan 12 mühendisten biriydim, ama bunları pek kimse hatırlamaz” diyebiliyor. Eh, biz de zaten Bradley’e alçakgönüllü dedik, evliya demedik, azıcık şikayet etmeye onun da hakkı var.

“Kendi sorunlarımıza çözüm bulmak için uydurulmuş bir şeydi, müşterilere anlatacağımız bir şey olarak düşünülmemişti. Sonradan bu komut program yazanlar arasında popüler oldu. Windows yaygınlaştıkça dabütün dünyaya yayıldı.”

'Ctrl-Alt-Delete' adamEh, bu komutun bu kadar ünlü olmasında Windows’un rolü de yadsınacak gibi değil. IBM’in, PC’nin 20’nci yılı nedeniyle hazırladığı kutlamada bunu hatırlatan Bradley, “Komutu ben yazdım ama asıl ünlü eden ve takdiri hak eden Bill’dir” diyerek başıyla yanında oturan Bill Gates’i işaret etmişti. Bill’in bu espriye gülmediğini tahmin etmek için bilgisayar programcısı olmak gerekmiyor.

Bradley artık North Carolina Üniversitesi’nde öğretim üyeliği ve yarı zamanlı öğretmenlik yapacak. Peki bizi Windows canavarından bundan sonra kim koruyacak?

 

 

Kaynak:istegenc

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: