Notebook alırken

11 Oca

 

Bugün yeni bir notebook alsanız, nelere dikkat etmelisiniz? Ufak bir not; işlemci, ekran kartı, RAM gibi bileşenlerin hızı sürekli arttığı için bu konulara girmiyoruz.

Hala beklediklerimiz

Öncelikle şimdiye kadar beklediğimiz ama hala hayata geçmeyen teknolojilerden bahsedelim. Hala dokunmatik ekranlı notebook’lar yok. Tablet bilgisayarlarda kullanılan rezistif ekran teknolojisinin önüne geçilemedi. Rezistif ekran, bugün dokunmatik telefonların çoğunda kullanılan ve hala tam anlamıyla mutlu etmeyen sistem. Apple’ın kapasitif ekranlı bir notebook üzerinde çalıştığını biliyoruz. Kapasitif ekran, iPhone’da kullanılan ve çok daha başarılı olan teknoloji.

Hala sabit disk kapasiteleri çok ufak, ortalama modeller 120-160 GB arasında gidiyor. Yakınlarda da artacak gibi görünmüyor. Siz en iyisi, satın almadan önce bu konuyu dert etmeyin, nasıl olsa harici USB sabit disk’iniz ya zaten var ya da bugün yarın alacaksınız.

Ağırlık:

Fiyatları giderek uygun hale inmeye başlayan modellerin iki problemi var, kocamanlar (taşınamıyorlar) ve ağırlar (taşınamıyorlar işte). 15 inçlik, 1000 dolar altı makineler, üç kiloya yaklaşan ağırlıkları ile bel kırıyor. Alternatifleri, maksimum 12 inçlik, 500 dolar civarı fiyatları ve maksimum 1, 2 kilo ağırlıkları ile şipşirin netbook’lar. Yani bir seçim yapmak zorundasınız, performans ve ezik bir bel veya oyun oynanamayan ama çantaya girebilen bir makine.

 

 

Ekran:

Artık aynı konfigürasyonla mat ya da parlak ekran seçme şansımız var. Parlak ekranlar (lümen olarak değil, yüzey olarak bir parlaklıktan bahsediyoruz) daha canlıdır, renk derinliği ve doygunluğu fazladır ancak ışık görünce yansıma yapar ve fena parmak izi tutar. Mat ekranların polarize kaplamaları yansıma yapmaz ancak kontrastları daha düşük olur ve düzgün görüntü alınan açıları da düşüktür, yani yandan baktıkça bulanırlar. Biz itina ile mat ekran kullanıyoruz ancak grafik yoğun çalışıyorsanız parlak ekran tercih etmelisiniz, mat yanıltıcı olabilir.

Ya çözünürlük? Piyasada 1080p, Full HD makineler görünmeye başladı. Bu çözünürlüğü şimdilik sadece makinenizi televizyona bağlayacaksanız tercih edin. Full HD bir televizyona bağlanan Full HD bir notebook’un verdiği lezzeti anlatmak zor. Televizyon bağlantısı yapmayacaksanız, bu kadar küçük bir ekran için 1080p gereksiz bir masraf görünüyor.

Pil:

Hala dört hücreli piller görmek mümkün ama artık altı hücreli piller standart oldu. Bu da, kataloglarda 5 küsür, gerçek hayatta 3 saatlik pil ömrü anlamına geliyor. Bu departmanda ciddi bir gelişme olduğu ortada. 6 hücreden aşağısına tamam demeyin. Artık makinenizi fişe takılı kullanırken pilini çıkartın demiyoruz, lityum iyon pillerin ömrü bu şekilde azalmıyor. Ancak pil takılı iken cihazı şebeke elektriği ile kullanmak, pilin ne kadar ömrü kaldığını hesaplayan devrelerini haşlıyor. Yani uzunca bir süre bu şekilde kullandığınız bir notebook’un, 2 saatlik kullanımdan sonra size “2 saat daha ömrüm var” demesine inanmayın, yarım saat de olabilir bu.

Optik sürücüler:

DVD writer’lar standart durumda. Soru Blu-Ray yazıcı alınmalı mı? Eğer Full HD bir notebook aldıysanız, ki yavaş yavaş Blu-Ray sürücülü makineler de çıkmaya başladı, bu bir tercih olabilir. Ancak hala 2000 dolarların altında Blu-Ray yazıcılı makine bulmanız mümkün değil. 25’li bir kutu boş Blu-Ray’in 150 dolar olduğunu düşünürseniz, depolama yapmak için uzun süre bir alternatif olmayacak. Ancak notebook’unuzu bir media center olarak kullanacaksanız, yani televizyona bağlayıp Blu-Ray film izleyecekseniz düşünebilirsiniz.

Kaynak:istegenc

Merve’nin notları;

*Teknik bilgiler beni boğduğu ve takip edemediğimden sora sora bir ‘arananlar ’ listesi hazırlamıştım, öneriyorum.

*Seçeneklerinizi oluşturabildiğinizdeyse internet üzerinden mutlaka kullanıcı yorumlarını/ şikayetleri /servis şartlarını araştırın.

*Tipini ve özelliklerini beğendiğiniz notebook hızlı ısınıyorsa sürekli soğutucu taşımaktan kısa bir süre sonra rahatsız olacaksınız, kullanıcı yorumlarına itimat edin 😉

*Notebook aksesuarlarınızı da belirleyin. Çantası, Mouse, kulaklık, sehpa, soğutucu vs. gibi birçok arkadaş için de araştırmanızı yapın ve mümkünse yakın zamanlarda takımı tamamlayın.

*Garanti süresini ve şartlarını dikkatlice okuyun.

*Kararınızı verdiniz ve gidip notebookunuzu  satın aldınız…Satışı yapan görevli kurulumunu yapmayı teklif edecektir. Güvenlik için,bilgisayarınızı ilk açan siz olun 😉

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: