Solak, hızlı salyangozlar!

11 Oca


Solak, hızlı salyangozlar!Solakların birçok spor dalında, özellikle de basketbol gibi takım sporlarında daha avantajlı olduğu bilinen bir gerçekti. Solak olmanın tek avantajı bu değilmiş. Son yapılan araştırmalara göre solak salyangozların da atletizm konusunda büyük avantajları varmış.

Yale Üniversitesi’nde Gregory Dietl liderliğinde yapılan araştırmada, solak salyangozların, en büyük düşmanları yengeçlerden kaçmakta çok daha başarılı olduğu görülmüş. Bundan önceki araştırmalar, solak veya sağlak salyangozlar arasında bir fark olmadığını ortaya koyuyormuş. Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz, bu konunun daha önce de araştırıldığı!

Peki, solak salyangoz nasıl bir şeydir? Salyangozların kıvrım kıvrım, spiral şeklinde kabukları var biliyorsunuz. İşte bu kabuğun açık kısmı sola bakıyorsa bu salyangozlara solak deniyormuş. Aynen solak insanlar gibi solak salyangozlar da nadir bulunuyor.

Solak sporcuların daha başarılı olmalarının sebebi, solakların nadir bulunmasıdır. Yani diğer oyuncuların solaklarla oynamaya alışık olmamaları. Böylece hep sağ elle gelecek bir atağa karşı savunma yapmaya alışmış sporcu, kas hafızasını sol ele göre ayarlayamıyor ve sol elle yapılan bir atağa milisaniyeler ölçüsünde daha geç cevap veriyor. Bu süre de solak oyuncunun hareketini engellenmeden yapması için yeterli oluyor.

Solak, hızlı salyangozlar!Yengeçler ve salyangozlar için de durum aynı. Yengeçler çoğunlukla sağlaklar ve solak salyangozlarla nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar. Solak salyangoz gördüklerinde o kadar şaşırıyorlar ki en sevdikleri yiyeceklerden olmasına rağmen hiç uğraşmayıp pas geçiyorlar. Yani insanlar gibi salyangozlarda da solaklar ile sağlakların sayısı aynı olsa, böyle bir fark olmayacak. Canlı salyangozlar dışında fosillerle de araştırma yapan Gregory Dietl ve ekibi, solak fosil kabuklarda çok az yara izi bulduklarını söylüyor. Bu da tarih boyunca yengeçlerin solak salyangoz görünce afalladıklarını kanıtlıyor.

Solak salyangozların nadir olmasının arkasında yatan sebep ise, solak insanların nadir olması ile tamamen alakasız. Salyangozlar, kendilerine eş seçerken daima kabuklarının açık tarafına bakıyorlar. Yani sağlak bir salyangozun eşi de sağlak oluyor. Zavallı solak salyangozlar çoğunlukla eş bulamadıkları için çoğalamıyorlar.

Kaynak:istegenc

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: