Telefon ekip çiçek toplayın

11 Oca


Telefon ekip çiçek toplayınEski cep telefonunuzu ne yaptığınızı hatırlıyor munusuz? Büyük bir ihtimalle küçük kardeşinize verdiniz ya da çok ucuz bir fiyata sattınız. Pekiii, ilk cep telefonunuzu ne yapmıştınız? Hani arkadaşınızın görüp “hayırlı olsun, telsiz telefon almışsın ama biraz büyük” dediği, ankesörlü telefon kadar olan şeyi?

Kabul edin ki gelişen teknoloji ve ikide bir değişen zevkler yüzünden cep telefonumuzdan çok çabuk sıkılıyoruz ve değiştirmek istiyoruz, yakın zamanda tüm dünyanın bir telefon çöplüğüne döneceğini ise aklımızın ucuna getirmiyoruz.

Bu endişemize ortak olan İngiltere’deki University of Warwick‘te görevli bilim adamları, PVAXX adlı araştırma firması ve Motorola ile ortak bir proje hazırlamışlar. Modası geçen cep telefonunuzun doğaya zarar vermemesi için buldukları yöntem, onu toprağa gömmek. Elbette telefonunuzu toprağa gömüp gerisini doğadan beklemek fikri bir miktar fantastik. İşte burada devreye bilim adamları giriyor ve işin fantastik boyutunu azaltıp heyecan verici boyutunu artırıyorlar.

Geliştirilen cep telefonu, toprak içinde birkaç haftada yok olacak, tamamen doğaya karışabilir bir çeşit biyopolimerden yapılmış. Şıkır şıkır görüntüsünden bir şey kaybetmeden, kolayca çürüyebilme yeteneğine sahip. Bakın, bir daha kolay kolay duyabileceğiniz türden bir cümle değil bu!

Telefon ekip çiçek toplayınBilim adamları, bu doğal telefonu daha da doğa dostu hale getirmek için içine bir de tohum yerleştirmişler. Şeffaf bir panel içine yerleştirilen tohumun toprağa karışması için önce bu panelin erimesi gerekiyor. Prototip telefonun içinde standart olarak bir ayçiçeği tohumu geliyor. İsterseniz bu panelin arkasına kendi istediğiniz tohumları da yerleştirebiliyorsunuz ancak yapılan araştırmalar, özel bir ilgi beklemeden kendi kendine yetişebilecek en uygun bitkinin ayçiçeği olduğunu göstermiş. Yani telefonun içine bir lâle soğanı tıkıştırmak pek mümkün değil ama zaman içinde alternatiflere sahip modeller de geliştirilecekmiş.

Araştırma grubunun lideri Dr. Kerry Kirwan, elektronik cihazlar içinde en sık değiştirileninin cep telefonları olduğunu, bu projenin insanlara cep telefonu alırken “yeşil” bir seçim de sunulması gerektiğini düşündükleri için hazırlandığını söylüyor.

 

Kaynak:istegenc

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: