Üretken kaldırım

11 Oca


Üretken kaldırımİnsan enerjisini elektrik enerjisine çevirmenin bir yolu bulundu. Korkmamıza gerek yok, daha Matrix’teki gibi olmadık yerlerimize elektrotlar bağlanıp pil gibi kullanılmıyoruz, ancak ona da az kalmadı galiba…

Attığınız her adım ile yere bir basınç uygularsınız. Bütün günün yorgunluğu ardından eve dönerken son enerji kırıntılarınızı yere aktarmanız yer kabuğunun umurunda değil belki, ama “Ecotile” denen yeni teknolojinin umurunda.

Kalabalık caddelerin kaldırımlarında, metro istasyonlarında, havaalanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış Ecotile, binlerce insanın yere uyguladığı kuvveti elektriğe dönüştürüyor ve sokak lambaları ile trafik ışıklarına aktarıyor.

%50 kadın, %50 erkek oranı ile ortalama 65 kg olarak hesaplanan insan ağırlığı, 20 cm büyüklüğündeki Ecotile’lara her gün binlerce defa basınç uygulayabilir. Ecotile’daki piezo elektrik denen malzeme (pressure electricity kelimesinden türetilmiş) bu basıncı elektrik akımına çeviriyor ve karonun altındaki ufak pile gönderiyor. Piezo elektrik malzeme, quartz, rochelle tuzları, turmalin gibi doğal kristaller ile barium titanate ve lead zirconate titanates adlı iki yapay seramikten oluşuyor. Bu seramik malzeme kimyasal olarak güçlendirildiği için nemden etkilenmiyor. Karonun üzerine bir kez basmak, oldukça küçük bir miktar elektrik ortaya çıkarıyor. Ancak Taksim Meydanı’ndan hergün on binlerce ya da New York’taki Times Square’den hergün 1,5 milyon kişinin geçtiğini düşünürsek ortaya sokak lambaları için yeterli miktarda enerji çıkıyor.

Üretken kaldırımEcotile karoları 20 cm boyutunda. Piezo elektrik malzeme ani ve sürekli basınçlara karşı 3 santimetre kare büyüklüğünde bir koruma ile örtülü. Su geçirmemesi için araya özel silikon bir koruyucu yerleştirilmiş. Karolar sadece 2 mm hareket ediyor, yani yürürken bir şey hissetmiyorsunuz.

Ecotile şimdilik deneme aşamasında. Pizeo elektrik malzemeler, sokakları Ecotile ile kaplamak için çok pahalı. Ancak seri üretim ile bu malzemenin ucuzlaması durumunda, kendi kendine yetebilen bir toplum için çevre dostu ve ekonomik bir çözüm olabilir.

 

Kaynak:istegenc

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: