Karmate Fırtınası

19 Şub

Dün gece canlı olarak yayınlanan Disko Kralı‘nın canlı performans konuklarıydı Karmate. İlk kez dinleyenleri bile anında yakalayabilen tınılar sundular dinleyicilere…Stüdyoda olup canlı canlı dinleme fırsatını yakalayanlar için farklı ve şanslı bir mini konser olmuştur diye tahmin ediyorum.

Karmate Lazca bir kelime (değirmen), grup Karadeniz müzikleri yapıyor ancak beklentiniz Davut Güloğlu tipi Karadeniz müziğiyse bu grup sizin beklentinizin karşı kutbunda seyrediyor…

Karmate kimlerle oluşmuş?

Resul DİNDAR ( Solist )
Oktay ÜST ( Kemençe, Perküsyon )
İsmail AVCI İsmanaşi ( Tulum )
Gökhan ÖZKAN ( Akordeon, Panduri )
Muhterem SUR ( Buzuki, Bağlama )
Yıldırım YALÇINKAYA ( Bas Gitar )

Karmate sadece Lazca ve Türkçe söylemiyor şarkılarını türkülerini; Karadeniz topraklarında konuşulmuş, günümüzde sayıları azalsa da kökleri ve izleri hala apaçık ortada olan farklı dilleri de başarıyla katmış hamuruna. Özüne sadık kalmak sanırım temel prensipleri…

Grubun resmi web sitesini ziyaret edin. karmate.com.tr adresinden ulaşacağınız, alıştığımız müzik sayfalarına benzemeyen bir tasarımla  karşınıza açılan pencerede grubun konser görüntülerini, albüm bilgilerini, birbirinden güzel fotoğraf galerisini ve ziyaretçi defterini bulacaksınız. Gezmesi oldukça keyifli, özellikle kulaklarınızda albümün tınıları da varsa eşzamanlı olarak…

~~~~~~

Peki onlar kendilerini nasıl tanıtmışlar bakalım;
Karmate, 2008’in temmuz ayında grup üyelerimizden Resul DİNDAR ,İsmail AVCI (İsmanaşi) ve Oktay ÜST tarafından kurulmuştur.

Karmate(karmaûe),Lazca’da “değirmen” demektir.Karadeniz’de üretimi,emeği ve karşılıksız yardımlaşmayı simgeleyen Karmate,korunmaya değer otantik yapısı ile, kaybolmaya yüz tutmuş dilleri,müziği ile yaşatmayı ve arşivlerde kalan ezgileri ortaya çıkarmayı, kendisine hedef olarak belirlemiş olan bizler için; grubu ifade edebilecek anlamlı bir simge olmuştur.

Karadeniz kültürünün müziğini icra edebilmek; özveri, en önemlisi sorumluluk gerektirir” diyerek başladığımız müzik yolculuğumuzda, kendi coğrafyamızda, popüler kültürle yozlaştırılan,sözde Karadeniz müziğine karşı;Lazca ve Karadeniz de konuşulmakta olan diğer dillerde(Türkçe, Megrelce, Gürcüce,Hemşince,Rumca …) söylenen destanları,ninnileri,türküleri hassas yapılarını bozmadan, akustik enstrumanlarla ,yeniden yorumlayarak; evrensel boyuta taşımayı amaç edindik.

Dilimize ve kültürümüze sahip çıkıp; tarihimizi yarınlara taşımayı becerebilirsek, dilimizi ve kültürümüzü yok etmeye çalışanların tehditi karşısında, asıl tehdit olacağımızın bilincindeyiz.Kültürel mirasımızı korumanın yanında, doğa katliamlarına yol açan, doğal yaşam içerisinde, canlı yaşamına son verecek her türlü projeye, sesimizin ulaştığı her alanda, müziğimizin gücü ile, karşı durmaktayız.

Doğa katliamlarına, salt Karadeniz düzleminde de bakmıyoruz; “yaşanabilir bir dünya için“, tüm insanlığın bu ve buna benzer konularda bilinçlendirilmeye çalışılması,önemli misyonlarımızdan biri olacaktır.Karmate olarak, doğal ve kültürel miraslarımızı koruma bilinciyle; yarınlarda, barış ve sevgi ile, kendi dilimizde ve kardeş dillerde şarkılar, türküler söylemek, üretmek, çoğaltmak ve yozlaşmalara inat, “biz” olarak kalabilmek için, uzun bir yola çıktık.

~~~~~~

Bize de bu uzun ve keyifli yolda sizlere eşlik etmek düşüyor…

Bu arada grubun resmi Facebook sayfasını takip ederken grubun her hareketinden haberdar oluyorsunuz. Konser tarihlerini, katılacakları programları 1 hafta önceden öğrenebilirsiniz ;))

~~~~~~

Albüm Bilgileri:
Karmate – Nani (2009)Kalan Müzik

1. Basundaki Çemberun
Söz & Müzik: Anonim
2. Kara Duman
Söz: Yusuf Akin, Sefik Ince, Fatih Reyhan, Anonim Müzik: Anonim
3. Atma Türkü
Söz & Müzik: Anonim (Hemsin-Pazar)
4. Lazuri Nani
Söz & Müzik: Anonim
5. Vardali
Söz: Anonim, Harun Aksu Müzik: Anonim
6. Yayla Çiçegi
Söz & Müzik: Ilker Telatar
7. Ninay Gülüm
Söz & Müzik: Hüseyin Bayer
8. Atabari
Söz & Müzik: Artvin Yöresi Halk Oyunu
9. Gene Aldi Bi Merak
Söz & Müzik: Bilaloglu Azmi Bilgin
10. Skan Maskvama
Söz & Müzik: Mergel Halk Sarkisi
11. Ayna Ayna
Söz & Müzik: Anonim Trabzon Yöresi
12. Sular Akar Doldurur
Söz & Müzik: Ziynet Sönmez
13. Shen Maxvel
Söz & Müzik: Gürcü Halk Sarkisi
14. Potpori
– Gza Kaide
– Moxti Do Dugunisa
– Yesili Kamiyoni

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: