Feminİstanbul; Tek Kadın Orkestramız

20 Şub

Kar kış ve yeniyıl ertesi mayışıklıkla beraber konser maratonuma ara vermiştim bir süredir. Okulumdaki etkinlikler her zaman öncelikli takibimde oluyor. Mekanı tanıyorum, gidiş dönüş güzergahını adım gibi biliyorum, konser bitiş saatleri de benim için önemli…Böylece 7 Mart akşamı düzenlenecek,  Dünya Kadınlar Günü için organize edildiğini düşündüğüm Feminİstanbul konseriyle molamı sonlandırıyorum 🙂

Feminİstanbul, tüm üyeleri hanımlardan oluşmuş bir Oda Orkestrası. Adı çok hoşuma gitti 🙂 Bu tip ortak harfli kelimeleri seviyorum ama yaratıcılık konusunda yetersiz kalıyorum.

Feminİstanbul’u tanımak için biletix etkinlik sayfasındaki bilgilere bakalım öncelikle ;

Türkiye’deki iki kadın orkestrasından biri olan Feminİstanbul, donanımlı kadınları bir araya getirirken, müziğe kadın ruhuyla yaklaşmayı amaçlıyor. Grubun çekirdek kadrosu bir kuartetten oluşuyor ancak yaylı sazlar 20 kişiye kadar çıkabiliyor; grup, nefesliler ve vurmalılarla birlikte 40 kişilik bir senfoni orkestrası olarak sahne alabiliyor.

Yeni projelere kendilerini kısa sürede uyarlayabilen grup üyelerinin ilk konserleri, 7 Mart 2012’de İstanbul Kültür Üniversitesi’nde olacak. Feminİstanbul, Dünya Kadınlar Günü için bir kadın solistle ve kadın bestecilerin bestelerinden oluşan bir repertuarla sahne almayı planlarken, farklı konseptlere de açık. Dünyaca ünlü orkestraların ses getiren “popüler hareketler”i onlar için ilham kaynağı. Şu anda Türkiye’deki tek kadın orkestrası olan Feminİstanbul üyeleri, kadın bestecilerin ilerlemesinin önünü kapatan bakış açısını eleştiriyor ancak tavırlarında protest bir niteliği değil, sanatsal bir inceliği gözetiyor.

Bu açıklamadaki 2 çelişki kafa karıştıyor…İki kadın orkestrasından biri derken ; tek kadın orkestra da denmiş…Doğrusunu Feminİstanbul’un resmi web sitesinde de bulamadım..

Daha hoş ve çalışır bir sayfa beklerdim ama güncellemeleri de yapılmamış uzun zamandır…Teknik desteğe ihtiyaç var 🙂

İşte resmi tanıtımları ;

Günümüz dünyasında özellikle Türkiye’de kadınların öne çıktığı bir dönemin başlangıcındayız. Kadınların artık kendilerine iş dünyasında da daha özgürce gösterebildiği bir çağı yaşıyoruz. Öte yandan bazı kadınların da tam tersi anne, eş, ev hanımı, dul bekâr eğitimli-işsiz gibi sıfatlarıyla birçok sıkıntılar yaşadığını ve engelleri olduğunu bilmekteyiz.

Orkestramız işte bu kadınları, hem onlardan biri gibi olan hissedebilen hem de sanatçı duyarlılığı ile yaklaşan her anlamda donanımlı bir kadroya sahiptir.

Henüz İstanbul’da alternatif ikinci bir kadın orkestrası bulunmamaktadır.

Misyonumuz

Kadınlarımızı sadece Türkiye’de değil dünyada da ancak ortak dil olan müzikle temsil ve ifade edebileceğimiz inancındayız.

Orkestra üyelerimiz yurt içi ve yurt dışı çeşitli konservaturda lisans ve yüksek lisana eğitimlerini tamamlamışlardır.

Üyelerimiz

Feminİstanbul üyeliklerinin yanı sıra, Enka Sinfonietta,İstanbul Oda Orkestrası, Filarmonia İstanbul, Maltepe Belediyesi Senfoni Orkestrası, Akbank Oda Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası, Filarmonia İstanbul Orkestrası, Bursa Senfoni Orkestrası, Eskişehir Belediyesi Senfoni Orkestralarında Türkiye’nin önde gelen orkestralarında yer almaktadırlar.

~~~~~~

Merakla bekliyorum konser gecesini. Umarım sakin ve keyifli geçer 😉

*Konser biletlerini tüm biletix gişelerinden temin edebilirsiniz.

Bilet Fiyatları: (Öğrenci/ Tam ayrımı yapılmamaktadır.)

Vıp – 15.00 TL

1. Kategori – 10.00 TL
2. Kategori – 7.00 TL
Reklamlar

Bir Yanıt to “Feminİstanbul; Tek Kadın Orkestramız”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Orkestrada Kadın Eli (Feministanbul) « merveergozblog - 10 Mart 2012

    […] beklediğim(Bakınız..) Feminİstanbul konseri oldu, bitti. Gün içindeki telaşların yanıbaşında minik heyecan […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: