Yakuza Cinayeti (Paul Kemprecos)

28 Şub

Bu seneki Tüyap çıkartmamdan beri rafta bekleyen kitaplardan birini daha okunanlar tarafına ekleme zamanı gelmişti.

Birkaç tane cep boy kitap almıştım, nedense…Polisiye romanları severim, okurken eğlenirim. Kitapların kapaklarına bakarken de adı içindekilerin sinyalini veren Yakuza Cinayeti‘ni seçtim.

Polisiye romanların ağır aksak başlangıçlarına alıştıysanız rahatça okuyabilirsiniz bu kitabı. Ben biraz sıkıldım ama yarıda bırakmak istemediğimden mola vererek okumaya devam ettim. Ortalama bir kurguyla yazılan romanda Japon mafya babası ve tahtına geçecek gençle ilgili hikayeyi bir tonbalığı avcıları grubundan dinleyeceksiniz. Kurgu bir romanın içinde 15 ve üzeri karakter olan hikayeleri gereksiz karmaşık buluyorum ben, bu kitapta da isim fazlalığı kitabın ortasına kadar çok can sıkıcı geliyor. “Bu adam kimdi? Hangisiydi ki?” demekten alamadım kendimi…

Kitabın sonunu tahmin ettiğim gibi buldum ama bu kadar uçuk kahramanlıklar beklememiştim. Sonuna doğru sıkılmış mı yazar n’apmış da hızla kahramanlıklar örmüş kitabı kurtarmak ve bitirmek için.

Fazla spoiler vermeyi sevmem, okuyacakların tadını kaçırmanın manası yok. Yalnız yazarın Türkiye’ye ve Türklere karşı duruşunu garipsedim.

Akışın bir bölümünde başkahramanın kardeşi “gören de sanki Türk hapishanesinden çıktın sanacak” diyor arabadan inip gerinen amcasına…

Sonra bu pek sevilen amca, baş kahramanımıza yardım etmek için bir plan yapıp “Atalarımızın Türklere yaptıkları gibi, Truva atı yapalım…” diyor…

Bizim hapishaneleri övecek ya da savunacak değilim; ancak çok mu gerekliydi Türkiye’deki hapishaneleri küçümsemek  yada olumsuz imaj vermek?!

Truva Atı’ysa ayrı bir karmaşa… Bir zamanlar bu tip bir söylenti çıkmıştı ama doğruluğu kanıtlanamadığı için havada kalmıştı bu iddialar…

~~~~~~

Kitabın temel bilgilerini verelim…

Arka Kapak yazısı;

“Amerika’da bugün, Paul Kemprecos kadar esrarengiz roman yazan bir yazar daha yoktur.” Clive Cussler

Cod burnu açıklarında, Japonyalı bir tuna balığı avcısı, kendisinin olmayan bir teknede göğsünden vurulmuş bir şekilde ölü olarak bulunur. Ölen adamın büyükbabası, torununu öldürenleri bulması için özel dedektif Aristotle “Soc” Socraides’i tutmak ister. Soc, bu işi için biçilmiş kaftandır; çünkü aynı zamanda gününün bir bölümünü de balıkçılık yaparak geçiriyordur. Bunun yanında, büyükbaba, Soc’un bu sıralar gerçekten paraya ihtiyacı olduğunu biliyordur; çünkü kırık dökük olan teknesini tamir ettirmesi gerekmektedir. Bu yüzden yaşlı adam, Soc’un işi kabul edeceğinden emindir. Yaşlı adamın bu kadar çok şeyi bilmesi Soc’u tedirgin eder. Fakat paraya ihtiyacı olmasından dolayı işi kabul eder. Katili aramaya koyularak başladığı iş, sonraları bir-buçuk tonluk tuna balıklarını avlayan bir örgüte ulaşmasıyla değişir. Avcılar Paul Kemprecos’un ödüllü polis müfettişine göre, küçük çaplı, birbirlerine sıkıca bağlı bir örgüttür, fakat yakaladıkları tek bir tuna balığı yaklaşık yirmibin dolar civarında bir değere sahip olduğu için, bu parayı gören her insanı şeytanın fısıldadıklarına kulak verebileceğine karar verir.

Çeviren: İlkin İnanç
Yayın Yılı: 2009
Orjinal Adı: Bluefin Blues
384 sayfa
Boyut: 10,5×17 cm (Cep Boy)
Karton Kapak

Yayınevi: Martı Yayınları

Kısa kısa notlarım;

*Baş kahramanın yanında yan kahramanlar ve hikayeleri fena değildi. Hatta kitabı eğlenceli yapan kısımlar olabilir bunlar.

*Aşk temasının vıcıklaşmadan işlenmesi hoşuma gitti…

*Çok fazla yazım/baskı hatası vardı. Kontrol etmeden basılmış gibiydi.

*Çeviren kişi dayı olması gereken karakteri amca olarak göstermişti. Çeviri yaparken dikkat edilmesi gereken nüanslardan birisi de dillerarası akrabalık ilişkileri karşılığıdır.

*İyiler her zaman kahraman oluyor. Ne sıkıcı…

*Bir daha cep boy kitap almayacağımı kafamda bir köşeye not ettim…Sayfalar ufak, karakterin sahilden eve yürümesi 1 sayfa, restorandan emniyete gitmesi 2 sayfada tamamlanıyor, haliyle zaten ağır yürüyen olaylar daha da zor ilerliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: